RTÜK üyesi Taşcı’dan, TRT Genel Müdürü Sobacı’ya: TRT’nin hangi lidere ve partiye ne kadar süre yer verdiğini “bilimsel” olarak siz açıklayın

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın, RTÜK’ün CHP’li üyelerinin TRT’nin iktidar ve muhalefete yer verdiği sürelerle ilgili tespitleri için yaptığı açıklamaya yanıt verdi. Taşcı, “TRT Genel Müdürü, CHP’ye ‘ayrılmayan’ sürelerle ilgili hazırladığımız tabloyu bilimsel bulmamış, görevimiz olmadığını savunmuş. 85 milyon yurttaşın vergisiyle yayın yapan TRT’nin hangi lidere ve partiye ne kadar süre yer verdiğini ‘bilimsel’ olarak siz açıklayın. Hodri meydan” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, dün TRT’nin yayınlarıyla ilgili TRT Genel Müdürü Sobacı ile görüşmüştü. Sobacı, “Cumhurbaşkanı’nın Cumhurbaşkanı sıfatı ile AK Parti Genel Başkanı olarak yaptığı işleri birbirinden ayırmak gerekmez mi? Toptancı bir anlayışla Erdoğan‘a ayrılan süre ile Özgür Özel‘e ayrılan süreyi karıştırmak doğru olur mu? Ayrıca yetkisi ve görevi olmayan, hangi bilimsel ölçütlere göre saptandığı belli olmayan yayın saatleri tartışmasının içine TRT’yi sokmam istemem” demişti.

Taşcı: Siz önce kendi yasanızı sonra da YSK’nin ilke kararlarını okuyun

RTÜK üyesi Taşcı, bugün X hesabından yaptığı paylaşımda TRT Genel Müdürü Sobacı’nın sözlerine yanıt verdi. Sobacı’nın açıklamalarını eleştiren Taşcı şunları kaydetti:

“TRT Genel Müdürü, CHP’ye ‘ayrılmayan’ sürelerle ilgili hazırladığımız tabloyu bilimsel bulmamış, görevimiz olmadığını savunmuş. 85 milyon yurttaşın vergisiyle yayın yapan TRT’nin hangi lidere ve partiye ne kadar süre yer verdiğini ‘bilimsel’ olarak siz açıklayın. Hodri meydan. TRT Genel Müdürüne anımsatma; Tuncay Keser’le ben Anayasal üst kurul olan RTÜK’ün seçilmiş üyeleriyiz. Televizyonların her türlü yayınlarını -TRT de dahil- izlemek ve denetlemek bizim yetki ve görev alanımızda! Siz önce kendi yasanızı sonra da YSK’nin ilke kararlarını okuyun…”


3 adaya da hiç süre verilmemiş

Taşcı paylaşımında TRT yayınlarının incelendiği iki görsel de paylaştı. Taşcı’nın paylaşımında yer alan bilgilere göre; TRT Haber’in 12 ve 13 şubat tarihli yayınlarında CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay’a hiç süre verilmemiş. Buna karşın aynı tarihlerde AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’a 13 ve 15 dakika, AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok’a 12 dakika ve 5 dakika, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ‘a 5 dakika ve 21 dakika süre verilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x