Reuters: Çin Savunma Bakanı, yolsuzluk soruşturması altında

T24 Dış Haberler

2 haftadan uzun süredir kamuoyu önüne çıkmayan Çin Savunma Bakanı Li Şangfu’nun Çinli yetkililer tarafından soruşturma altında olduğu söyleniyor. 

Reuters’ın bölgesel bir güvenlik yetkilisine ve Çin ordusuyla doğrudan temas halinde olan üç kişinin ifadelerine dayandırdığı haberine göre; Şangfu hakkındaki soruşturmanın askeri teçhizat alımıyla ilgili olduğu iddia ediliyor. Ordu ile doğrudan temas halinde olan iki kişiye göre, Şangfu’nun 2017-2022 yılları arasında yönettiği Çin ordusunun tedarik biriminden sekiz üst düzey yetkili de soruşturma altında. Habere göre Mart ayında Savunma Bakanı olarak atanan Şangfu ve sekiz yetkili hakkındaki soruşturma, ordunun Güçlü Disiplin Teftiş Komisyonu tarafından yürütülüyor.

Çin Savunma Bakanı Li Shangfu ev hapsinde mi?

Ancak hangi teçhizat alımlarının soruşturma altında olduğuna dair ayrıntılara ulaşılamadı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, dün gazetecilere yaptığı açıklamada durumdan haberdar olmadığını söyledi. 

Şangfu görevden alınırsa, üç ay içinde bakanlık görevinden alınan ikinci Devlet Konseyi üyesi olacak. Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang da uzun bir süre kamuoyunun gözünden uzak kaldıktan sonra Temmuz ayında nedeni açıklanmadan görevden alınmıştı. Şangfu gibi Qin de Çin’in sıradan bir bakandan daha yüksek rütbeli bir kabine pozisyonu olan beş devlet konsey üyesinden biriydi. Son aylarda Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) elit Roket Gücü’nün liderliğinde sarsılmalar yaşanıyor. 

The Washington Post: Yolsuzluk soruşturması altında

ABD merkezli The Washington Post gazetesi, Şangfu’nun yolsuzluk nedeniyle soruşturma altında olduğunu ve muhtemelen görevden alınacağını yazmıştı. 

Financial Times’ın Perşembe günkü haberinde ise ABD’li yetkililerin Şangfu’nun soruşturma altında olduğunu düşündüğü yazılmıştı.

“Yolsuzlukları bildirin” çağrısında bulunmuştu

Şangfu, Mart ayında mevcut görevine atanmadan önce ordunun satın alma biriminin başında bulunuyordu. Temmuz ayında yayımladığı bir bildiride birim ihale sürecini “temizlemek” istediğini söylemiş ve halkı 2017’ye kadar uzanan usulsüzlükleri bildirmeye davet etmişti. 

65 yaşındaki Şangfu, geçen hafta Vietnam savunma liderleriyle yaptığı bir toplantıdan aniden çekildi. Şangfu en son 29 Ağustos’ta Pekin’de Afrika ülkeleriyle düzenlenen BRICS forumunda açılış konuşması yaparken görülmüştü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x