Gökbilimciler Yaşanabilir Süper Dünya Bulduğunu İddia Ediyor

Gökbilimciler bizden 137 ışıkyılı uzaklıkta bulunan TOI-715b adında yeni bir gezegen keşfettiler. Bu gezegen Dünya’dan daha büyük ancak kayalık olma ihtimali yüksek ve James Webb Uzay Teleskobu gibi teleskoplar kullanılarak gözlemlenmeye uygun.

TOI-715b, yıldızı TOI-715’in yörüngesini yalnızca 19 günde tamamlıyor, bu da potansiyel olarak yaşanabilir bir dünyaya çok yakın görünebilir. Ancak TOI-715, galaksimizde en yaygın yıldız türü olan küçük, soğuk kırmızı cüce bir yıldız. Bu yıldızlara yakın yörüngede bulunan gezegenlerin tespit edilmesi daha kolaydır çünkü yıldızlarının önünden geçtiklerinde parlaklıkta düşüşe neden olurlar.

Gökbilimciler birden fazla geçişi gözlemleyerek potansiyel ötegezegenlerin varlığını doğrulayabilirler. TOI-715b’nin hızlı yörüngesi, geçişlerini daha görünür ve takip edilmesini kolaylaştırıyor. NASA, bunun gibi kırmızı cüce sistemlerinin yaşanabilir dünyalar bulma konusunda en iyi şansı sunduğuna inanıyor. Bunun bir kırmızı cücenin yörüngesinde bulunan ilk süper Dünya olmadığını belirtmekte fayda var.

TOI-715b, Dünya’nın üç katı kütleye sahip bir dış gezegen olduğundan çok daha büyük olan gaz devlerinin aksine kayalık bir yüzeye sahip olması muhtemel. Yıldızının yaşanabilir bölgesinde yer alıyor, bu da potansiyel olarak sıvı suya ve hatta okyanuslara sahip olabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, yıldızlarına yakın olan birçok ötegezegenin gelgit kilitlenmesi vardır, bu da bir tarafının daima güneşe dönük olduğu anlamına gelir. Haliyle gezegeni insanlar için daha az konforlu hale getirecek.

Keşfedilen potansiyel dünya hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha çok gözlem yapılması gerekiyor. Neyse ki James Webb Uzay Teleskobu bu görev için çok uygundur. Soluk nesneleri tespit edebilen büyük bir aynası var ve kızılötesi yetenekleri, ötegezegen atmosferlerini incelemesine olanak tanıyor. TOI-715b bir okyanus dünyasıysa, yalnızca 137 ışıkyılı uzaklıkta olduğundan tespit edilmesi nispeten kolay olsa gerek. Ancak kuru bir gezegen ise atmosferini tespit etmek daha zor olacak.

Gezegenin TOI-715 sistemindeki bilinen tek gezegen olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak sistemde daha küçük bir gezegenin daha olma ihtimali var, sadece doğrulanması gerekiyor. TOI-715b’nin keşfi, Ocak 2024’te Birleşik Krallık’taki Birmingham Üniversitesi’nden Georgina Dransfield liderliğindeki bir ekip tarafından bildirildi. Gemini-South, Las Cumbres Gözlemevi ve TRAPPIST-South teleskopu gibi teleskoplar, ötegezegenin varlığını doğrulamak için kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x